Adobe Lightroom - zmaštenej color management?

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod USER47 12. 6. 2007 14:11

Opět zdravím, mám další problém s RAW konvertorem, tentokrát je to Adobe Lightroom.

Jednoduše řečeno, náhled v Lightroomu při úpravách vypadá jinak než výsledný exportovaný snímek. Výsledný snímek oproti náhledu táhne znatelně do modra. Dělá to při exportu i v sRGB i v AdobeRGB, možnosti nastavení ICC profilů jsem v Lightroomu nikde nenašel, takže netuším, čím by to mohlo být.

Myslel jsem, že Lightroom využívá Camera Raw, ten samotný při použití konverze ve Photoshopu to však nedělá...

Setkal jste se už někdo s tímto problémem?
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 12. 6. 2007 15:03

Ligtroom je předělanej Rawshooter, s ACR nemá nic společného kromě firmy.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod USER47 12. 6. 2007 15:25

Aha, myslel jsem, že využívá jádro ACR a je to jen nadstavba...Tak to jsem si asi spletl s tím Rawshooterem.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 24. 6. 2007 18:13

Nikdo se s tím nesetkal? Po tom, co jsem zjistil, že s Bibble mám jiný problém (viz vedlejší vlákno) pro mě tahle otázka opět nabývá na důležitosti. Zkusil jsem uninstal, smazat z registrů, vymazat všechno co s lightroomem souvisí a stejně furt nic:(.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MisoJ 25. 6. 2007 10:38

user47: lightroom vyuziva ako zaklad ACR, ale to je do neho hlbsie zabudovane, nie je to ako modul ako v PS.
Inak, pouzivam lightroom uz dlho (od novembra) a s takymto problemom som sa nestretol. S ktorym ACR si to porovnaval? Lebo posledne ACR je 4.1 a lightroom vyuziva este povodne 4.0. Tak len ci tam nahodou nebola nejaka oprava chyb. Ak nic nepomoze, tak skusit napisat mail do Adobe.
Olympus E-1
ZD 14-54, ZD 11-22, Zuiko 50/1.4 OM, Tamron SP 90/2.5 Adaptall2 OM, Soligor C/D 135/2 M42
MisoJ
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod USER47 25. 6. 2007 10:47

Nejde o to, s čím to porovnávám, jde o to, že mi prostě Lightroom v exportovaný fotce udělá jiný barvy než zamýšlím a než je vidět v náhledu:(.

Ale kašlu na to, mám nějakou trialku, nekupoval jsem to. Už jsem vyřešil problém s Bibble (ačkoli ten Lightroom se mi možná líbí o chlup víc), tak budu používat ten.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shadowmann 7. 9. 2007 16:26

No ja mam presne ten stejnej problem..lightroom to ulozi v jinejch barvach nez to zobrazi jiny programy (pruzkumnik ve windows, zooner photo studio atd.). Akorat photoshop mi to zobrazi zas dobre, ale zas zobrazi fotky prevedeny v jinym programu spatne (v teplejsich barvach)..vsude mam nastavenej prostor sRBG..nevim co s tim, protoze uz kdyz rawy nactu z fotaku, tak se nactou s jinejma barvama..Nevite nekdo co s tim?
shadowmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod USER47 7. 9. 2007 16:31

Mně to pak nějak přestalo. Nepsal jsem to sem, protože si nejsem jistej, co to způsobilo, ale je možný, že je to tím, že jsem si v nastavení monitoru v ovládacích panelech zvolil místo barevnýho profilu od výrobce monitoru klasickej sRGB color profile. Zkus to.
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod shadowmann 7. 9. 2007 16:47

Diky moc za radu..tohle pomohlo :-)
shadowmann
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Otass 8. 9. 2007 09:04

Mám Lightroom a podobný problém jsem nezaznamenal. Jsem rád, že už jste ho vyřešili.
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 26. 10. 2007 11:03

Absolutne ten samej problem, co mam tedy zkusit a jake je tedy reseni?
Ahoj vsichni, mam problem s Raw, ze kdyz spustim jakykoliv program na RAW, tak pri loadovani kdy uz je videt fotka tak je krasne cista a kontrastni (tak jak jsem ji vyfotil) a po tom co loadovani skonci, tak jako kdyz na to natahnete sedivej filtr a pak me trva zbytecne dlouho nez to nasteluju, tak jak jsem to vyfotil, pomoci “Blackshadow-nebo jak se ta funkce jmenuje” a Contrastu. Dela vam to taky? Nebo je to jen problem cteni Raw v pocitaci a Nikonu D40 ? Mejte se a diky za odpovedi. Vim ze se to tady nekde zacalo okrajove resit v jinem topic, ale nedoresilo.
Jinak dela me to jak v Rawshooter,Lightroom 1.2 a novem ACDsee2, kde muze byt chyba?
:S
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dušan Šimonovič 27. 10. 2007 00:17

Lightroom je "color managed" aplikacia a kedze je "blbuvzdorna" robi to tak fixne a bez moznosti vyberu. Tj. jakmile pouzivate farebny profil pre monitor (ci uz od vyrobcu alebo kalibrovany), tak su vsetky vase vystupy ok iba v "color managed" aplikaciach. Tj. v ziadnom webovom prehliadaci (okrem safari) a vacsine "prezeracov" to nebude vyzera spravne nikde (mimochodom zoner pozna spravu farieb, defaultne je vsak off). Co z toho vypliva? Nic, Lightroom to robi spravne, presne tak ako by sa malo, bohuzial vacsina sveta nieje "color managed" a pri vyraznejsom posune kvoli profilu (tj. displej ma v zaklade blbu/ujetu kalibraciu) to zacne byt skarede :). Preto sa to po prepnuti na sRGB profil "opravi".
Inak k poslednemu prispevku:
ten krasny cisty obraz pri nacitavani je vlozeny nahlad v RAWe, to co sa vam otvori je RAW bez uprav a jakmile to nerobite v original nikon softe, tak to bude vzdy ine ako ten nahlad, pretoze kazdy soft s tym naklada inak ako fotak ... vsetky aplikacie vsak vedia nastavit pre dane aparaty iny preset (prednastavene volby pre kazdy RAW) co vyriesi "sedost" (tj. nizky kontrast) ci ine chyby vacsiny fotiek ;)
Nemusim vediet uplne vsetko, staci ked viem, kde a ako to mam najst ...
Dušan Šimonovič
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ku-fotak-chtik 28. 10. 2007 17:28

To Dušan Šimonovič" Diky za vycerpavajici odpoved, jo jo, vse co jsi napsal je pravda, uz jsme na to prisel. Diky moc :mrgreen: :!:
Nikon D40,setak Nikkor 18-55 a Nikkor 55-200 VR, Sigma 10-20 HSM ,polar.filtry.HOYA PRO 1D 52 mm a 77mm, Prechodove filtry HiTech + cokin drzak.
Stativ Manfrotto 190XPROB + MANFROTTO 486RC2.
http://www.trekearth.com/members/ku-fotak-chtik/
ku-fotak-chtik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lubosh001 29. 10. 2007 16:50

skvele..asi sem ale natvrdly a nepochopil sem z toho co to vlastne mam udelat...mam se vykaslat na lightroom a upravovat to v original softe od nikonu? nebo nastavit jiny barevny profil monitoru ci fotaku?
Lubosh001
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mike-kt 3. 11. 2007 13:48

Tak mam stejny problem a nevim jak ho vyresit. Fotka v nahledu je super, ale kdyz se mi nacte tak ma uplne jiny barvy a cela je takova divna. Mel bych dotaz jak pise Dušan Šimovič, že každý program umí udelat nastaveni pro jednotlive fotoaparaty k RAW fotkam. Nebyla by nejaka rada jak tohle udelat v Lightroom? nechce se mi doladovat kazdou fotku zvlast tak, aby to vypadalo aspon trochu jako v nahledu.
díky moc
mike-kt
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků