Zrcadlovka vs. UZ - poraďte

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dragon.j 12. 9. 2008 22:22

Ahoj. Kompakt mi už nepostačuje a tak chci koupit buď UZ nebo zrcadlovku. Chci fotit hlavně dovolené, výlety, krajinky, přírodu, občas nějaký ten večírek a sport. Původně jsem byl rozhodnut pro zrcadlo a nějaký širokorozsahový objektiv ( 18 - 250). Známý mne však nahlodal, ze mi postačí UZ, Tak bych rád věděl názor někoho jiného a případně mi prosím poraďte i konkrétní přístroj. Díky, D. :?:
Naposledy upravil dragon.j dne 12. 9. 2008 22:43, celkově upraveno 1
D.J.
dragon.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 12. 9. 2008 22:41

Jaký máš teď kompakt? On UZ totiž v podstatě je kompakt, akorát s velkým zoomem.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dragon.j 12. 9. 2008 22:45

Mám fuji f 50 fd. Měl jsem f 31 ale ta mi odešla a tento mi byl dám jako náhrada.
D.J.
dragon.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 12. 9. 2008 23:08

Dobře, a co konkrétně ti na ní vadí? Malý zoom (nedostatečné přiblížení, málo široký záběr?), moc šumu, pomalost, omezené nastavení...? V některých věcech si polepšíš i s ultrazoomy, v jiných až se zrcadlovkou...problém u zrcadlovky bude hlavně v objektivech, pokud chceš mít celkový rozsah jako u ultrazoomu, budeš muset koupit dva, nebo nějaký univerzální (např. ten 18-250), což oproti většině UZ vyjde dráž.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 12. 9. 2008 23:32

Jinak já osobně jsem rok fotil s ultrazoomem Fuji S6500, podobné věci jako ty- výlety, přírodu, večírky...A šlo to docela dobře, největší problémy nastávaly právě na večírkách kvůli pomalému ostření. Teď mám zrcadlovku, někdo tě možná bude přesvědčovat, že s jakoukoli zrcadlovkou a jakýmkoli objektivem uděláš mnohem lepší fotky než s jakýmkoli ultrazoomem, ale podle mých zkušeností to není pravda.
Se zrcadlovkou se mi fotí líp, je rychlejší a dovoluje víc nastavení. Rozdíl v obrazové kvalitě nastává hlavně ve špatném světle. V normálních podmínkách je naopak většinou poměrně malý, pokud fotky neprohlížim detailně v maximálním zvětšení. Jako největší výhodu zrcadlovky vidim možnost specializace- když tě nějaké motivy začnou hodně bavit, můžeš na ně koupit speciální objektivy, nebo jiné příslušenství, a potom získáš oproti UZ mnohem širší možnosti.
Za sebe bych ti doporučil nějakou zrcadlovku se dvěma objektivy v setu, což může vyjít na cca. 13-16000 kč. Pokud ti ale jde hlavně o pohodlí a nechceš se focením a výslednou kvalitou příliš zabývat, vystačíš si dobře i s ultrazoomem, můj tip je Panasonic FZ28.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 13. 9. 2008 04:00

dragon.j píše:Ahoj. Kompakt mi už nepostačuje a tak chci koupit buď UZ nebo zrcadlovku. Chci fotit hlavně dovolené, výlety, krajinky, přírodu, občas nějaký ten večírek a sport.

Nenapsals to nejdůležitější - v čem ti kompakt nevyhovuje. Ale pokud chceš postoupit dále, tak nahrazovat jeden kompakt druhým je docela nesmysl (ultrazoom je samozřejmě naprosto obyčejný kompakt). S ultrazoomem získáš pouze vyšší rozsah zoomu.
Se zrcadlovkou získáš:
- optický hledáček, kde vidíš přesně to, co fotíš (přes displej fotíš často ve tmě nebo na slunku poslepu
- okamžitou reakci při focení - zrcadlovky zaostřují daleko rychleji než kompakty - ideální při focení sportu
- delší výdrž baterek (není problém nafotit na jedno nabití 700 fotek - moje D50)
- velkou ohniskovou vzdálenost objektivů a tím pádem možnost rozostřit pozadí a dát vyniknout hlavnímu objektu (to je např. to tvoje "dovolené, výlety, příroda")
- velký snímací čip: jeho plocha u běžných zrcadlovek je cca 11x větší, než u běžných kompaktů. Velká plocha znamená, že světlocitlivé buňky (pixely) jsou mnohem větší, tedy poberou daleko víc světla a signál se tedy při záznamu nemusí zdaleka tolik zesilovat. Při zesilování vzniká šum, který je při focení dnešními kompakty jedním z největších problémů - čím větší citlivost (ISO), tím větší šum. Se zrcadlovkou můžeš v klidu fotit na ISO 800, šum je tam rozhodně menší, než u kompaktu při ISO 200. Tedy při focení těch tvých večírků ti taky zrcadlovka udělá lepší službu.
- možnost výměny objektivů - můžeš si koupit jak širokorozsahový objektiv (něco, jaks uváděl - 18-250), tak i dle libosti (a kdykoliv) nějaký specializovanější... Pokud ti nevyhovuje objektiv u ultrazoomu, máš smůlu - musíš leda vyměnit celý foťák.
- manuální "zoomování" u objektivů - můžeš během zlomku vteřiny přezoomovat celý rozsah, nebo se naopak pohnout jen o milimetr - tohle je u kompaktů (které zoomují pomocí motorků) nemožné. Manuální zoomování sice má několik ultrazoomů, ale jsou to spíš výjimky.
- existující rozsáhlé příslušenství (externí blesky, drátěné nebo bezdrátové spouště, filtry, ...

Nemusíš se bát, že bys při focení se zrcadlovkou musel něco manuálně nastavovat - zrcadlovky mají tytéž automatické režimy (kdy jen zmáčkneš spoušť), jako kompakty. Naopak ale pokud se to naučíš, si u zrcadlovky můžeš nastavit prakticky cokoliv - což u kompaktů mnohdy neplatí.
Co se týče konkrétních tipů, těžko radit, protože nenapsals, kolik do toho chceš investovat - můžeš mít zrcadlovku i s objektivem za 10, stejně tak jako za 150...
Pokud nemáš na rozhazování, tak se ještě pořád prodává Nikon D40 - se základním objektivem se dá sehnat pod deset tisíc, viděl jsem ho na netu i za 8 (nový).
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pokus1 13. 9. 2008 06:57

Pa.Va.Zi ma pravdu !! :-)) Zrcadlovka je to nejlepsi reseni :-D Ja mam pul roku ultrazoom a uz to chci prodat...
pokus1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rudi86 13. 9. 2008 11:24

me funkce UZ vcelkui vyhovují, ale horsi je to v nekterých situacích s rychlostí ostreni a rozsahem ohnisek (smer do siroka).. :-(
Not as seen on TV
so
Welcome to the playground
- - - - -
Nikon D90 & fisheye 8/3.5 + 10-20 HSM + 35/f1.8 + 85/f1.8 + 85/f3.5 micro + 70-300 VR
Sony Xperia U
Škoda Felicia Combi - Laurin & Klement
rudi86
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 13. 9. 2008 14:58

a hlavně jako u každáho kompaktu tak šum, potom šum a možná šum!
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 13. 9. 2008 17:04

Ono je hrozně jednoduchý vypsat jenom klady a o druhé straně mince dělat, jakoby neexistovala. Vycházím ze svých zkušeností s UZ Fuji S6500 a DSLR A100 a D80 se seťáky 18-70mm:
- Ultrazoom není tak úplně obyčejný kompakt, zvlášť když vezmu některý pokročilejší proti Fuji F50. Když zůstanem u zoomu, ten se dá využít i jinak než na přiblížení- např. k rozmazání pozadí (ikdyž omezeně). Objektivy UZ navíc bývají světelnější. Potom je tady taky EVF hledáček a víc ovládacích prvků na větším těle.
- V hledáčku DSLR sice vidim to co fotim, ale svýma očima, což se nemusí shodovat s výslednou fotkou. Konkrétně nevidim náhled korekce expozice a vyvážení bílé, dost fotek pak musim upravovat na PC. Neřikám, že v EVF vidim barvy a expozici přesně, ale o výsledné podobě snímku si dokážu udělat lepší představu. V EVF taky vidim víc informací, můžu si promítnout menu a nastavovat, aniž bych dal foťák od oka. To samozřejmě jde u DSLR někdy taky, ale někdy ne.
- rychlejší ostření zrcadlovek (i se setovými objektivy) je fakt, při špatném světle je to rozdíl obrovský, při dobrém dnešní kompakty většinou taky dokáží ostřit dost rychle, aby zvládly běžné scény.
- delší výdrž baterek- samozřejmě se liší podle přístroje, ale kompakty už dnes mají běžně kolem 400, což taky není málo.
- možnost rozostřit pozadí je opravdu mnohem vyšší, pokud ji ovšem nezazdí krátký a málo světelný objektiv, tedy typický seťák. Např. s D80 a seťákem 18-70 F3,5-4,5 rozmažu pozadí víc, než když s S6500 vyzoomuju na cca 200mm eq., ale ten rozdíl není nijak ohromující. S dlouhým nebo světelným objektivem je to už o něčem jiném.
- šum- ano ISO800 z DSLR vypadá líp, než 200 z běžného kompaktu. Kvůli lepší světelnosti a stabilizátoru ale můžu u kompaktu často použít mnohem nižší citlivost. S tím, jak se i ve zrcadlovkách a jejich objektivech objevují stabilizátory, ale tahle výhoda kompaktů upadá a světelnost už situaci nezachrání.
- možnost výměny objektivů - podle mě největší výhoda DSLR, ale minimálně by se slušelo uvést, že ty další objektivy bohužel opravdu nejsou zadarmo. Takže můžu cokoli, ale musim tomu taky něco obětovat, potom je jasné, že za víc peněz dostanu víc muziky. Na druhou stranu není pravda, že nákup DSLR musí nutně rozputat spirálu dalších výdajů, jak občas někteří straší.
- manuální zoom- určitě je lepší, nicméně existují i kompakty (já mám např. zkušenost s Pan. FZ18), které mají i zoom páčkou poměrně citlivý a přesný, takže v praxi příliš neomezuje.
- rozsáhlé příslušenství- nelze nic namítnout, na většinu EVF sice taky jde některé to příslušenství nasadit, ale málokdy všechno co na zrcadlovku.
Naposledy upravil janfran dne 13. 9. 2008 22:01, celkově upraveno 2
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 13. 9. 2008 18:25

Janfran píše: "Konkrétně nevidim náhled korekce expozice a vyvážení bílé,...."
No, já mám jen UZ Kodak ZD710, ale v hledáčku mám všechny údaje co na displeji. Dokonce i histogram.
Objektivy sice měnit nemůžu, ale díky redukci lze ke Kodaku přidat jak tele tak wide objektiv.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 13. 9. 2008 18:38

jo, ale to neuděláš tak kvalitně jako jiným objektivem
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 13. 9. 2008 19:00

Monikash: měl jsem na mysli hledáček DSLR, už jsem to do předchozího příspěvku doplnil.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dragon.j 13. 9. 2008 20:28

Díky všem za odpovědi. Co mi vadí na f 50: - nemá široké ohnisko, krátký ZOOM, malé možnosti nastavení - hlavně clona je malá. Pomalá v reakcích, nemožnost ručně ostřit v situacích, kdy to aparát nezvládá, malá výdrž baterie, mizerná ergonometrie.
D.J.
dragon.j
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 13. 9. 2008 21:06

Takhle když jsi uvedl ty nevýhody F50, je celkem jasné, že ti pomůže jedině zrcadlovka. Žádný kompakt (tedy ani ultrazoom)totiž nebude mít o moc větší rozsah clony, rychlejší reakce a spolehlivé ruční ostření. A kolik hodláš do novýho přístroje investovat?
janfran
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků